Obsłużenie wniosków o rezydenturę stałą dla obywateli UE już wkrótce może zająć 11 lat. - Rezydenturastała.eu

Obsłużenie wniosków o rezydenturę stałą dla obywateli UE już wkrótce może zająć 11 lat.

Jak donosi portal www.londynek.net  nadzieje Theresy May na szybkie zakończenie swobodnego przepływu osób mogą być rozwiane. Czemu? Wprowadzenie nowego systemu imigracyjnego przed kwietniem 2019 roku jest niewykonalne. Obywatele Unii Europejskiej starający się o stałą rezydenturę w Wielkiej Brytanii mogą żyć w niepewności nawet przez dekadę. Według opublikowanego dziś raportu Institute for Government (IfG), system jest nieprzystosowany do przetworzenia milionów wniosków spodziewanych w związku z Brexitem.

Eksperci ostrzegli, że rozpatrzenie dokumentów może zająć nawet 11 lat, gdyż 2 z 3 mln obywateli Unii żyjących na Wyspach ma prawo do ubiegania się o pozwolenie na stały pobyt. Do 2019 roku uprawnienia nabędzie kolejny milion. W ubiegłym roku, dla porównania, wydanych zostało zaledwie 135 tys. decyzji.

Autor raportu, Institute for Government wezwał rząd do natychmiastowego wprowadzenia efektywnego procesu, który ulży osobom „żyjącym w strachu”.

Wprowadzenie nowego systemu imigracyjnego przed kwietniem 2019 roku jest niewykonalne, dlatego rząd będzie zmuszony działać według aktualnych przepisów, by uniknąć biurokratycznego koszmaru. Oznacza to, iż swobodny przepływ będzie musiał być utrzymany po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty zanim wejdzie w życie nowy system” – twierdzą eksperci.

Jednocześnie dokument zawiera rekomendację, by rząd jak najszybciej określił prawa i obowiązki obywateli UE żyjących na Wyspach i zapewnił im odpowiednią dokumentację.

„Aby przeanalizować wnioski wszystkich obywateli UE obecnie uprawnionych do stałej rezydentury, do marca 2019 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych musiałoby wydawać 3,6 tys. decyzji dziennie, podczas gdy obecnie jest to tylko 650. Aby podołać zadaniu, do 140-osobowej załogi musi zostać dokooptowanych 5 tysięcy urzędników” – dodaje IfG.

Z uwagą będziemy obserwować przepływ wniosków i stale wydłużająca się kolejkę. The independent podaje, że rząd przeznacza obecnie spore środki na wzmocnienie procesu, aby poprawić jego efektywność. Dlatego, wydaje się już teraz właściwym, aby poszukać rozwiązania ułatwiającego prace i pobyt w UK. Warto porozmawiać z konsultantami w UK Polskiego Domu Finansowego jak zrealizować procedurę bez przeszkód – zapraszamy. Aby połączyć się konsultantem prosimy kliknąć w link –  https://cpnow.me/d/zllg

Przeczytało 17 czytelników

Shares